poniedziałek, 21 maja 2012

Wpływ witamin rozpuszczalnych w tłuszczach na nasze włosy. Cz. I



Dokładnie pięć dni nieobecności na blogspocie, a ja już się stęskniłam! Ale już po tej "długiej" nieobecności powracam do żywych :) Dzisiaj skupię się na opisaniu jaki wpływ mają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach na nasze włosy. Post będzie w kilku częściach, o różnych grupach witamin:

  • Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, F, K),
  • Witaminy rozpuszczalne w wodzie (C, witaminy z grupy B).
  • Składniki mineralne
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą być magazynowane, przez co organizm może w większym stopniu tolerować ich niedobory okresowe w organizmie.

Do tej grupy witamin zaliczamy:

Witaminę A – ( retinol ), jest bardzo ważną witaminą dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ponieważ ma wpływ na prawie wszystkie podstawowe funkcje organizmu. Stosuje się ją w celu zachowania albo polepszania wyglądu cery czy skóry. Ma również wpływ na wzrok. Witamina A wpływa na syntezę białek, lipidów i hormonów tarczycy. Wspomaga ona wzrost włosów oraz ogranicza łupież. Retinol stosowany jest głównie w produktach kierunkowych (produktach, które mają określone przeznaczenie). Niedobór tej witaminy może spowodować, że włosy stają się przesuszone, matowe, często się rozdwajają. Witamina A jest doskonałym antyutleniaczem, chroni komórki przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Retinol możemy znaleźć w takich produktach jak: tran z rybiej wątroby, żółtka jaja, mleko, masło, w czerwonych i żółtych owocach oraz warzywach.

Witaminę D
– Witamina ta zwiększając poziom wapnia we krwi działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Stwierdzono również, że opóźnia procesy starzenia się skóry i włosów. Reguluje ona prawidłowy wzrost włosów oraz pracę gruczołów łojowych.
Witaminę D odnajdziemy w żółtkach jaj, rybach, mleku, dodatkowo organizm człowieka syntezuje ją pod wpływem promieni słonecznych.

Witaminę E – zwaną inaczej „witaminą młodości”. Witamina ta charakteryzuje się wolnym tempem działania, w niektórych przypadkach w początkowym czasie jej stosowania. Jest naturalnym przeciwutleniaczem. Opóźnia procesy starzenia, zapobiega łysieniu, wspomaga gojenie ran. Ma zastosowanie przy leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Niedobór tokoferolu powoduje zaburzenia w wydzielaniu wielu hormonów, może być jedną z przyczyn powstawania trądziku i wypadania włosów. Witamina E nadaje włosom połysk, a stosowana z ceramidami wygładza i nawilża włosy.
Witaminę tą, znajdziemy w tłuszczach roślinnych, ziarnach zbóż, kiełkach zbożowych i jajach. Współdziała ona z witaminą C, B12, manganem i selenem. Tokoferol działa korzystnie na włosy, kumuluje się w nich, poprawiając ich kondycję (zwłaszcza włosów rozjaśnionych). 

Witaminę F – natłuszcza włosy i zabezpiecza je przed utratą wilgotności i niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Jest ona idealna do pielęgnacji włosów bardzo suchych. Niedobór tej witaminy może spowodować spowolniony wzrost włosów, łamliwość i rozdwajanie końcówek włosów, łupież oraz przedwczesne siwienie włosów. Witamina F naturalnie występuje w olejach: ogórecznikowym, dyniowym, z pestek czarnej porzeczki, oleju wiesiołkowym, tranie, oleju migdałowym, oleju makowym, sojowym (50% witaminy F), lnianym, arachidowym, słonecznikowym (45% witaminy F). Występuje także w ziarnach zbóż i słoneczniku.

Witaminę K – Witamina ta, zapewnia prawidłową krzepliwość krwi, zapobiega krwotokom wewnętrznym.
Witamina K nie ma bezpośredniego związku z włosami, jednak jej rola pośrednia jest znacząca. Każdy fryzjer i dermatolog nam powie, że jest ona bardzo ważna szczególnie dla naszej głowy i cebulek włosów (poprawia ich stan i wzmacnia je). Witamina ta, może być wytwarzana przez organizm oraz dostarczany wraz z pożywieniem. Najwięcej jej zawierają zielone warzywa, takie jak kapusta czy sałata, a także brokuły, szpinak, rzepa. Spore jej ilości są również w owocach: awokado, brzoskwinie. Występuje również w jajkach, ziemniakach, jogurtach, serze.

19 komentarzy:

  1. Witaj po przerwie;)
    Oj tak witaminki ważne są.

    OdpowiedzUsuń
  2. staram się uzupełniać dietę o witaminki;D

    OdpowiedzUsuń
  3. ładny nagłówek :) Z witaminami też trzeba uważać, np. gdy się bierze tabletki antykoncepcyjne, z tego co kojarzę to nie można jednocześnie z nimi przyjmować a + e, ale nie jestem pewna w 100% bo dawno o tym czytałam...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A o tym nigdy nie słyszałam, zaraz poszperam i może coś wyczytam na ten temat :)

      Usuń
  4. Staram się uzupełniać witaminki w organizmie :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zdecydowanie dużo się dowiedziałam. ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. bardzo przydatne jak by kto zapomniał że na piękno włosów tak naprawdę największy wpływ na zdrowa dieta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie. Maski, odżywki, wcierki i płukanki to tylko połowa sukcesu w dążeniu do zdrowych włosów :)

      Usuń
  7. bardzo przydatne post ;))
    zdrowe odżywianie ma duży wpływ na stan naszych włosów, skóry i paznokci.

    OdpowiedzUsuń
  8. bardzo fajny wpis. olej lniany jest moja miłoscia od paru tygodni

    OdpowiedzUsuń
  9. Witaminki czyli to co najlepsze :)

    OdpowiedzUsuń
  10. niestety, niektórzy lubią o tym zapominać. przydatny post, fajnie, że zebrałaś to wszystko w jednym miejscu. ja zrobiłam kiedyś wpis o wit. A :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo fajny post:)
    Ja osobiście ma chyba za dużo witaminy F;P

    OdpowiedzUsuń
  12. Jak zwykle dobrze prawisz!!!!!! ;-)))
    ;-***

    OdpowiedzUsuń

Łączna liczba wyświetleń