wtorek, 15 maja 2012

Jakie są rodzaje szamponów do włosów i co zawierają?

Dziś trochę o szamponach, jak wiadomo są to preparaty kosmetyczne przeznaczone do utrzymania w czystości włosów i skóry głowy. Myją, ale jednocześnie nie powinny nadmiernie usuwać naturalnej powłoki lipidowej z powierzchni włosa, ponieważ powłoka ta powoduje, że włosy po umyciu są miękkie, lśniące oraz łatwo się rozczesują. Do każdego rodzaju włosów można dobrać odpowiedni szampon. Trzeba przedtem przeczytać skład na opakowaniu :) Włosy narażone są na działanie wielu czynników, które im szkodzą. W mieście na ich powierzchni osiada kurz, brud i spaliny, u fryzjera w głąb włókna włosowego wnikają pigmenty barwiące je na inny kolor, a łuski rozchyla gorące powietrze suszarki, na urlopie osłabia je morska woda, silne słońce i wiatr. Włosy różnie reagują na te czynniki, zależy to między innymi od stanu zdrowia. Dlatego pielęgnować je trzeba stosownie do indywidualnych potrzeb...W sklepach i internecie są miliony różnych szamponów, które dzielą się nie tylko ze względu na stan włosów (normalne, suche, przetłuszczające się czy zniszczone) ale również ze względu na przeznaczenie np. (nadające puszystość, do codziennego użytku, na łupież). Do wyboru jest spoooro – półki w sklepach stacjonarnych jak i internetowych uginają się pod szamponami odżywiającymi włosy, dodającymi im blasku, puszystości, chroniącymi przed promieniowaniem UV. To jakie szampon ma działanie zależy od użytych do jego produkcji składników – są takie, które muszą się znaleźć w każdym szamponie, i takie, które dodane do preparatu powodują, że ma on okropne właściwości i sprawdzi się tylko częściowo. Spośród szamponów wyróżniamy takie ich rodzaje jak:

Przeznaczony głównie do włosów słabych i pozbawionych życia. Szampony te zawierają zwykle dużo substancji odżywczych, a ich dodatkowymi składnikami mogą być wyciągi z roślin ( skrzyp, brzoza, nagietek), które działają regenerująco na włosy, proteiny pszeniczne (mają właściwości nawilżające i odżywcze, odbudowują strukturę włosa uszkodzoną działaniem środowiska i zabiegami chemicznymi), hydrolizowana keratyna (sprawia, że włosy nabierają blasku), ekstrakt z nasion słonecznika (chroni włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV poprzez ograniczenie wolnych rodników). Szampony te odżywiają, wzmacniają i odbudowują słabe, zniszczone i delikatne włosy, sprawiając, że wyglądają miękko, świeżo i zdrowo. 

Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do włosów po koloryzacji. Włosy te są często porowate, łamliwe, wysuszone. Produkty do takich włosów zawierają zwykle dużo substancji odżywczych i nawilżających, a także pantenol (poprawia pigmentację i stan włosów), ekstrakty z roślin (mango, aloes, jojoba, słonecznik), proteiny pszeniczne oraz dużo dodatkowych witamin. Ułatwiają one rozczesywanie włosów, zapewniają połysk, nawilżenie, chronią i ożywiają kolor włosów, wzmacniają. Szampony te mają niskie pH ( poniżej 7).

Przeznaczone dla osób, u których występuje nadmierne wydzielanie sebum. W tych produktach unika się substancji, które działają nawilżająco oraz minimalizuje się użycie kationowych środków powierzchniowo czynnych. Zawierają one składniki aktywne oraz wyciągi z roślin (nasturcja, morela, tatarak, jałowiec, chmiel, liście pokrzywy, skrzypu, czy korzenia chrzanu), które doskonale osuszają skórę głowy, a włosom nadają puszystości. Głównym zadaniem tych szamponów jest zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych.

Przeznaczone dla osób, które mają wysuszone lub zniszczone działaniem środowiska włosach. Głównymi składnikami tych szamponów są oleje i syntetyczne woski, które działają nawilżająco i wyciągi z roślin (lipa, szałwia, soja, lawenda), pantenol (zawiera niezbędne aminokwasy o właściwościach odżywczych), witaminy między innymi C ( chroni włosy przed wolnymi rodnikami). Zawierają także składniki odżywcze, które delikatnie myją włosy, przywracając im jednocześnie zdrowy, piękny wygląd, a przede wszystkim nawilżają i zachowują naturalne pH skóry. 

Przeznaczone są do włosów, które wymagają codziennego mycia. Mają sporo składników nawilżających. Dodatkowymi składnikami mogą być ekstrakty z roślin (aloes, rumianek, rozmaryn, morszczyn) oraz dodatkowe proteiny keratynowe, które wzmacniają włosy. Szampony te utrzymują właściwy poziom nawilżenia włosów, zapewniają włosom połysk. Mogą być za słabe dla kobiet obficie używających środki do stylizacji!

Przeznaczone są dla osób z różnymi zaburzeniami skóry głowy. Oprócz podstawowych składników, jak sama nazwa wskazuje, zawierają substancje lecznicze, hamujące rozwój mikroelementów, zwłaszcza drożdżaków, oraz nadmierny wzrost komórek naskórka. Mogą też zawierać w swoim składzie wyciągi z roślin (rozmaryn, szałwia, skrzyp), które mają działanie przeciwłupieżowe. Dzięki niskiemu pH (ok.5,5), szampony te nie zaburzają równowagi kwasowej skóry głowy. Leczą i łagodzą objawy chorób skóry głowy takich jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry.

Przeznaczone są do włosów cienkich i delikatnych, które mają małą objętość. Mogą mieć w składzie więcej niż inne szampony środków powierzchniowo czynnych, a mniej olejków i składników nawilżających. Zwykle zawierają proteiny i polimery osiadające na włosach i optycznie je pogrubiające.

Przeznaczone dla osób, których włosy są w dobrym stanie. Zawarta w nich odżywka pokrywa zwykle trzon włosa (nie dostaje się jednak do środka, więc nie wypełnia ubytków) i ułatwia rozczesywanie. Szamponem 2w1 może być każdy z rodzajów szamponów ( przeciwłupieżowy, nawilżający, do włosów zniszczonych, itp.) do którego dodano odpowiednią odżywkę. Odżywka ta musi mieć jednak takie same właściwości jak szampon.

 
Mogą być stosowane do wszystkich rodzajów włosów. Obok podstawowych składników, szampony te zawierają barwniki, które wnikając w strukturę włosów, koloryzują je. 

Szampony ciągle się rozwijają, wciąż powstają nowe, przeznaczone do innego rodzaju włosów. Każda z nas bez problemu znajdzie odpowiedni dla swoich włosów szampon, trzeba tylko je trochę poznać ;). Dobieracie szampon do rodzaju włosów? Czy raczej kupujecie to co wam wpadnie w oko? ;>

33 komentarze:

  1. dobieramy! zawsze wybieram do zniszczonych, nazwa REPAIR zawsze przyciąga me spojrzenie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. w związku z tym, że farbuję włosy 4 razy w roku to używam szamponu do włosów farbowanych, moja mama ma salon fryzjerski więc zawsze mi tam jakiś szampon do domu podrzuci :)

    OdpowiedzUsuń
  3. zazwyczaj wybieram te do włosów zniszczonych lub słabych, wypadających

    OdpowiedzUsuń
  4. A ja tam najbardziej lubie balsam do kąpieli babydream fur mama i nie zamienię go na nic innego!

    OdpowiedzUsuń
  5. ja nie wierze w to ze szampon naprawi wlosy. od tego sa maski :-) dlatego nie czytam opisu producenta tylko sklad szamponu. jak dla mnie szampon powinien myc i byc delikatny. bo po co mi silikony w szamppnoe :-) aktualnie myje wlosy szamponem bd dla dzieci :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szampony tez zawierają dużo składników regenerujących, nie jest stworzony tylko z detergentów. Szampon może odżywić włosy ale jego głównym zadaniem jest przecież mycie, a maski regeneracja także porównania nie widzę :)Też myję szamponem bd i jest świetny :)

      Usuń
  6. ja dobieram ;) zwłaszcza kupuję te do długich :D przydatna noteczka ♥

    OdpowiedzUsuń
  7. ja najczęściej sięgam po te z odżywką, nawilżające lub nadające włosom objętość. :)

    OdpowiedzUsuń
  8. dobieram , zawsze dobierałam tak szampony. Ale nie mogę używać wyłącznie jednej serii bo często włosy i mają łupież, jeszcze wypadają , nie błyszczą się- to działąm na kilka frontów. Kiedyś używałam jednej serii (szampon, odżywka, maska) aż do skończenia i efekty takie o. Wtedy nie znałam silikonów . Teraz wiem, że przeciwłupieżowy pobywa się go w 3-4 dni a potem łupież znika, wiec szkoda mi męczyć włosy tak czyszczącymi szamponami i wracam da Babydream:) Na próbę kupiłam chyba z 8 szamponów i kilka odżywek i mieszam, zniemiam i testuję co z czym. I co mi pasuje

    Wczoraj przypadkiem połączyłam olej migdałowy, szampon Alterra i Baby dream (pomyliłam odżywkę z szamponem i musiałam wymyć mieszanką z kubka), nałożyłam odżywkę Alterry i cud- włosy błyszczą się jak z reklamy! Nie mam pojęcia dlaczego. Każdy znajomy pytał się czy myłam bo blask bił po oczach. Zawsze przez przypadek wychodzą najlepsze rzeczy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę spróbować tej mieszanki! Ja często mieszam róże szampony ale w dłoniach :) Również nie zostaje wierna jednemu szamponowi czy odzywce cały czas, nie chce włosów przyzwyczajać. Jak mi się coś spodoba to kupuję ponownie po jakimś czasie, nigdy pod rząd :)

      Usuń
  9. Fajna notka, bardzo konkretna i szczegolowa:)

    OdpowiedzUsuń
  10. bardzo przydatny post :):)
    strasznie mi pomoze jutro przy wyborze szamponu :):)

    OdpowiedzUsuń
  11. dobieramy, dobieramy;)
    już wiem a co szczególnie trzeba zwracać uwagę. fajny post!;)

    OdpowiedzUsuń
  12. haha:D post super, ja ciągle szukam idealnego szamponu. może zrobiłabyś kiedyś post o tych złych składnikach w szamponach czy odżywkach? :)

    OdpowiedzUsuń
  13. dobieram:) napewno na moje rozjasniane wlosy nie zakupie szamponu przeciwlupiezowego:)
    dlatego szampon NALEZY dobierac do potrzeb wlosow a nie kupowac 1 z brzegu:)
    bo pozniej myjac np ziolowym moge sie niezle zdziwic ze mam siano na wlosach :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Moje włosy mają zachcianki zmieniające się jak w kalejdoskopie, więc trudno im dogodzić ;) Dlatego używam po prostu delikatnego szamponu, a dogadam im olejami i odżywkami, ew. maskami, które wzbogacam tym czego aktualnie potrzebują.

    OdpowiedzUsuń
  15. Jesteś wielka! Myślałam, że te rodzaje szamponów to pic na wodę a tu jednak skład się różni. Co prawda staram się wybierać dla swoich włosów najlepsze, ale musiałabym mieć miks szamponów po koloryzacji i dla puszystości ;P Myję włosy szamponem 2 razy w ciągu jednego mycia, 2 razy jest to inny szampon. Polecasz to, czy raczej trzymać się jednego?
    Z przyjemnością wezmę od Ciebie ten pdf do "korków we wtorki", wyślij proszę: kobieta.majsterkujaca@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  16. Od jakiegoś czasu używam szamponów bez SLS i silikonów. Najbardziej służył mi jak dotąd Alterra dodający objętości. To pierwszy szampon, który działa na moje oklapnięte włosy;)

    OdpowiedzUsuń
  17. Znasz jakiś dobry szampon przeciwko wypadaniu włosów? Obecnie używam dermeny odżywki z rzepy i co jakiś czas płuczę włosy octem ale nie widzę jakieś znaczącej poprawy

    yorokobi.boo.pl

    OdpowiedzUsuń
  18. Chciałbym odwiedzić Twoją łazienkę:) Musi tam być tyle kosmetyków hmm:D

    OdpowiedzUsuń
  19. A ja chcę czegoś więcej o składach. Wiem, że najlepsza kopalnia wiedzy jest na Wizażu, ale dla mnie to zbyt głęboka woda do przebrnięcia.

    Poratujesz? :) Może jakiś post zapoznawczy z INCI?

    OdpowiedzUsuń
  20. ale się zezłościłam na Twój post :( bo musze iśc spac a ty taki zajbisty temat poruszyłas :( jutro tu wracam! ejjj :(((((( ja to nie mam szczescia do szamponów juz mysialam ze jest super a dzis sie załamałam jak zobaczyłam moje włosy po umyciu ;/ chyba lakier je tak niszczy :((9

    OdpowiedzUsuń
  21. COFAM PROŚBĘ-właśnie przejrzałam wcześniejsze posty i znalazłam. :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Na rynku jest tych szamponów coraz więcej..sama nie wiem czy to dobrze. Niby większy wybór, ale aż głowa boli od tego wszystkiego. Ciągle szukam tego idealnego, teraz trafiłam na szampon z rzepy firma Joanna dla włosów przetłuszczających się ze skłonnością do wypadania. Moim zdaniem swoją rolę spełnił, coraz mniej włosów na szczotce! :D

    OdpowiedzUsuń
  23. zostałaś zaproszona do zabawy. Szczególy u mnie na blogu :)

    OdpowiedzUsuń
  24. Zapraszam do zabawy http://bambusowy-raj.blogspot.com/2012/05/podaj-dalej-golden-rose.html :)

    OdpowiedzUsuń
  25. Ja preferuje head&shoulders. Odkąd zapuściłam swój kolor włosów, używam tylko tego szamponu, końcówki nie niszczą się tak bardzo, włosy nie wypadają, są miękkie w dotyku i bardzo pachnące. ;-)
    Zapraszam do siebie

    OdpowiedzUsuń
  26. Twoje porady sa naprawde bardzo przydatne :0!!!:-)))

    OdpowiedzUsuń
  27. Kiedyś rozmawiając z mistrzem fryzjerstwa dowiedziałam się, że szampony 2w1 z odżywką to tak na prawde pic na wode, ponieważ szampon ma za zadanie dogłębnie oczyścić a odżywka sama w sobie jest natłuszczaczem i to uniemożliwia... jak sie logicznie zastaniwic to jest to prawda:)

    Bardzo fajny post!

    OdpowiedzUsuń

Łączna liczba wyświetleń